به گزارش خبرگزاری واسنا،محمدرضا زنوزی امشب در گفت‌وگویی پیرامون مسائل مختلف تراکتور، حواشی این تیم و فوتبال ایران، علت جدایی دنیزلی، عملکرد مربیان خارجی، پایان حضور تاج در فدراسیون، دشمنانی که تیمش دارد و … صحبت‌هایی انجام داد که مشروح مصاحبه او را در زیر می‌خوانید:

* نام حال حاضر باشگاه شما تراکتورسازی است یا تراکتور؟

تراکتور؛ پسوند سازی خط خورده و باشگاه فرهنگی ورزشی اقتصادی تراکتور ثبت شده است.

* آیا درست است برای رفتن دنیزلی از تراکتور و حضورشان در این باشگاه هزینه زیادی انجام شده است؟

همه جا هزینه می‌شود.

* رقم ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای فسخ قرارداد با دنیزلی را تایید می‌کنید؟

خیر؛ چه کسی این حرف را زده است؟ ایشان خودش درخواست داشت از تیم برود چون از زلزله چند وقت قبل تبریز ترسیده بود و به همین دلیل خداحافظی کرد و در نهایت با هم به توافق رسیدیم.

* بخاطر زلزله از ایران رفت؟

بله. خودشان هم مصاحبه کردند و این موضوع را گفتند.

* قبول دارید در زمینه انتخاب مربیان خارجی باشگاه تراکتور ناموفق عمل کرده است؟

همه باشگاه‌ها ناموفق بودند و ما نیز از این قائله مستثنی نیستیم. به هر حال فرهنگ‌ها متفاوت هستند.

* البته نمی‌شود گفت همه باشگاه‌ها چون پرسپولیس با برانکو قهرمان شد و استقلال با استراماچونی و پرسپولیس با کالدرون نتایج خوبی گرفتند…

 

هنوز کسی کارنامه استراماچونی را ندیده است؛ کارنامه یک مربی را باید آخر فصل دید، نه الان؛ آقای برانکو نیز بعد از اینکه چند بار از ایران رفت و آمد، در نهایت موفق شد وگرنه در ادوار قبل کارنامه چندان خوبی نداشت.

* اگر بخواهیم درباره تراکتور حرف بزنیم، آقایان توشاک و لیکنز ناموفق بودند.

باشگاه مدیرعامل دارد و بنده علاقه‌ای به مصاحبه و صحبت در این موارد ندارم. البته یک شوخی‌ای هم باید داشته باشم؛ شما وقتی بخواهیم راجع به استقلال و پرسپولیس سوالی بپرسید، از وزیر ورزش(به‌عنوان رئیس مجمع دو باشگاه پایتخت) سوال می‌پرسید که الان از بنده به‌عنوان کسی که مدیرعامل و عضو هیأت مدیره نیست، سوال می‌پرسید؟

* مسؤولیت باشگاه ماشین‌سازی را نیز شما متقبل هستید؟

به هر حال این دو باشگاه متعلق به گروه ما هستند و فکر می‌کنم این بازی(بین تراکتور و ماشین‌سازی) هم که اتفاق افتاد و نتیجه‌ای که شاهد بودیم، تمام حرف و حدیث‌هایی که بود، همه را جمع کرد و کسی نمی‌تواند دیگر شبهه‌ای وارد کند. به نظرم تراکتور در تاریخ خود بیشترین نیاز را به ۳ امتیاز بازی با ماشین‌سازی در آن مقطع داشت تا به خود برگردد و صاحب امتیاز شود ولی همه دیدند این دو باشگاه به غیر از برادری که همیشه دارند، جوانمردانه بازی کردند.

* امسال در مقطعی تراکتور دچار اُفت شد و نتایج خوبی به دست نیاورد که در آن مقطع شما عنوان کردید ممکن است دیگر هزینه‌های این باشگاه را متقل نشوید. این موضوع درست بود؟

مالکیت این باشگاه برای من است ولی عده‌ای مباحثی خارج از این مسائلی که وجود دارد، مطرح کردند و هر کسی به یک شکل، حرف من را تحلیل کرده بود. من گفته بودم بخاطر کشور، شهر و استانم یک سری هزینه‌هایی را انجام می‌دهم که جوانان، مردم و هواداران این تیم‌ها خوشحال باشند ولی یک سری اتفاقات می‌افتد و یک سری مشکلات ایجاد می‌شود، بعضی افراد که محدود و کمتر از یک درصد هستند، این هزینه‌ها را نادیده می‌گیرند. بالاخره من هم نسبت به این رفتارهای کمتر از یک درصد ناراحت هستم که چرا یک سری کارها را انجام دادند و تهمت‌هایی را راجع به افراد، ازجمله خودِ من زدند. طبیعی است بگویم اگر شرایط اینطور باشد و چنین حرف‌هایی عنوان شود، تیم را به خودِ مردم برمی‌گردانم تا تیم را تحویل بگیرند یا هر کسی تیم را بخواهد، می‌فروشم. من هزینه می‌کنم تا برای کشورم، شهرم و منطقه‌ام عزت به دست بیاورم. هزینه نمی‌کنم که برای من ذلت شود. یک سری کانال‌ها حرف‌های بی‌شرمانه زدند که واقعا شرمم آمد.هر اندازه تراکتور از حواشی دور باشد، بهتر نتیجه می‌گیرد؛ در چهار مسابقه اخیر مردم و هواداران دیدند که تراکتور از حاشیه دور بود و توانست نتیجه بگیرد؛ دستِ آقای ساکت الهامی نیز درد نکند؛ آقایان شجاعی، دژاگه، حاج‌صفی و … هم دستشان درد نکند و واقع زحمت کشیدند، نتیجه شایسته‌ای به دست آوردند و به جدول برگشتند.

* وضعیت کلی فوتبال ایران را با توجه به رفتن تاج از فدراسیون چطور می‌بینید؟

من چند ماه قبل هم گفتم تا فدراسیون ما مستقل نشود، مشکلات فوتبال ایران حل نخواهد شد. فدراسیونِ فوتبال ما در حال حاضر مستقل نیست. فدراسیون باید درآمدزایی داشته باشد و روی پای خود بایستد. شاید من قبلا انتقاداتی به آقای تاج داشتم ولی دوست ندارم راجع به کسی که با آن رفاقت دارم و این دوستی سر جای خود است، صحبتی مطرح کنم. دوست ندارم درمورد کسی که استعفاء داده و رفته، اما زحماتی کشیده و برای فوتبال وقت گذاشته، حرفی بزنم. امیدوارم ایشان در کارها و زندگی خود موفق باشند. باید به فکر کسی بود که بیاید و فوتبال ایران را نجات دهد و استقلالِ فدراسیون را ایجاد کند.

* سال گذشته که بحث بازنشسته‌ها مطرح شده بود، فدراسیون نشینان عنوان کردند که این فدراسیون، غیر دولتی است!

غیر دولتی هم دولتی محسوب می‌شود و به یک شکل قوانین را دور می‌زنند. به این شکل نیست. فدراسیون اگر می‌خواهد مستقل باشد، نمی‌شود در یک مقطع زمانی اگر به نفع‌شان بود، بگویند مستقل هستیم ولی اگر به ضررشان بود، بگویند نهاد عمومی و غیر دولتی هستیم. باید یک فردی انتخاب شود که فدراسیون را از حالتی که وجود دارد و موجب شده حتی تیم ملی نیز اُفتی داشته باشد، خارج کند. مدیریتِ فدراسیون در تمام سطوح فوتبال نقش دارد و باید یک انتخاب خوبی انجام شود تا چیزی که مردم و کشور ایران شایسته آن هستند را شاهد باشیم و همچنین فدراسیون را به جایگاه واقعی خود برساند.

* شما علاقه‌ای به حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ندارید؟

من در هیچ انتخابی شرکت نمی‌کنم و خوشبختانه نخواهم آمد.

* چرا خوشبختانه؟

به هر حال کار من آن نیست و من یک تاجر و بیزینس‌من هستم. ان‌شاالله افرادی بیایند که کمک کنند. شاید من این توانایی را نداشته باشم که در این زمینه کاری برای کشورم انجام دهم. کسی باید این مسؤولیت را قبول کند که خودش را قبول داشته باشد و بداند که می‌تواند برای کشور مثمر ثمر خواهد بود. متاسفانه یک سری از مسؤولین جایگاه خود را نمی‌دانند و متوجه نیستند که در چه جایگاه موثر خواهند بود.

* باشگاه تراکتور با ساکت الهامی ادامه مسیر خواهد داد یا سرمربی جدیدی انتخاب می‌شود؟

هیأت مدیره و مدیرعامل باشگاه در جریان این موضوع هستند و من در این خصوص با آنها صحبت نکردم. تا جایی اطلاع دارم و ظهر امروز به من گفتند، قرار است هفته آینده جلسه‌ای برگزار شود و در این باره تصمیم‌گیری کنند.

* چرا از شما مصاحبه‌های کمی منتشر می‌شود؟

خیلی آدمِ مصاحبه‌ای نیستم چون معمولا سعی می‌کنم واقعیت‌ها را بگویم ولی یک سری افراد از این واقعیت‌ها خوششان نمی‌آید. به همین دلیل ترجیح می‌دهم مصاحبه‌ای نکنم تا این افراد نسبت به من کینه و کدورتی نداشته باشند. یک سری حرف‌های کلیشه‌ای است که یاد گرفتیم در رادیو و تلویزیون بگوییم و بعد همه چیز را به امان خدا رها کنیم، در حالی که ما باید واقعیت‌ها را بگوییم و با آن چیزی که در زندگی مواجه هستیم، عنوان کنیم. به همین دلیل علاقه‌ای به مصاحبه ندارم.

* حرف پایانی…

از هواداران تراکتور نیز تشکر می‌کنم که این فصل هم تحمل کردند ولی دیدند که با تحمل کردن، می‌شود به نتیجه دلخواه رسید و یک سری از کانال‌ها و سایت‌ها علیه کشور و همچنین ضد تراکتور هستند؛ برخی کانال‌ها ضدِتراکتور هستند و ما بخاطر این کانال‌ها هزینه زیادی دادیم تا به این نقطه رسیدیم. تراکتور می‌توانست خیلی زودتر قهرمان شود، اما این کانال‌ها و سایت‌ها که ضد کشور، تراکتور و انقلاب هستند، به تیم لطمه زدند. آنها دوست تراکتور نیستند و دشمنانی هستند که علاوه بر تراکتور، ضد کشور و ملت ایران هستند.