در غیاب حضور نماینده والیبال مهاباد در رقابت‌های دسته یک کشوری نزدیک به ۱۰ نفر از والیبالیست‌های طراز اول این شهرستان به تیم‌های دیگر ملحق شده‌اند.
روز گذشته آرش عثمانی و آروین حسن‌خالی با عقد قراردادی یک ساله به تیم والیبال راه یاب ملل مریوان در رده نوجوانان پیوستند و امروز نیز زانیار اشکوتی به همان منوال و با عقد قرارداد به این تیم ملحق شد.
پارسا جان دیگر والیبالیست مهابادی نیز با عقد قراردادی یکساله به تیم سوپر لیگی شهرداری ارومیه ملحق شده و با محمد بربست دیگر والیبالیست مهابادی که آبان‌ماه سال‌جاری به تیم شهرداری ارومیه ملحق شد هم بازی شده است.
از سوی دیگر فرهاد پیروت پور از بازیکنان سرشناس مهابادیست که چند سالی است در تیم سوپر لیگی بزرگسالان شهرداری ارومیه بازی می‌کند و سابقه حضور در رقابت‌های بین المللی را هم دارد. ناصر معروفی نیز در لیگ باشگاه‌های تهران مشغول به فعالیت است.
بیستون پیروت پور دیگر بازیکن با تجربه شهرستان مهاباد است که نقشی اساسی را در تیم والیبال مهاباد در چند سال گذشته ایفا کرده است. آکو کریمی از دیگر بازیکنانی است که در خارج از کشور ضمن تحصیل، در رشته والیبال فعالیت جدی دارد و مدارک علمی این رشته را کسب کرده است.
حضور بانوان والیبالیست شهرستان مهاباد در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته و حتی بازیکنانی از شهرهای همجوار نیز برای ادامه فعالیت ورزشی خود از مهاباد به تیم های بزرگ کشور راه یافته اند.
بزرگان و مربیان با تجربه‌ای که بدون هیچ چشم داشتی حاضرند به والیبال کشور خدمت کنند در این شهرستان کم نیستند و تمامی این موارد نشان دهنده پتانسیلی قوی برای تقویت و ایجاد یک تیم پایه با استفاده از بازیکنان بومی است و می توان با اجرای یک برنامه حرفه ای در تقوم زمانی مشخص به راهیابی به سوپر لیگ هم امیدوار بود.
حضور والیبال مهاباد در لیگ دسته یک والیبال کشور در چند سال گذشته فرصتی را برای شکوفایی استعدادهای نوجوانان و جوانان این شهرستان فراهم کرد و عقد قرارداد چند نفر از والیبالیست‌های این شهرستان با تیم‌های سوپر لیگی و قدرتمند کشور را با درنظر گرفتن زحمات مربیان تیم‌های پایه، باید تاحدودی ناشی از آن دانست.
مطرح شدن نام والیبال مهاباد در عرصه رقابت‌های کشوری بعد از چند دهه بار دیگر امیدها را برای حضوری قدرتمند به مثابه دهه ۵۰ شمسی زنده کرد. حضور پرشور هواداران خون گرم در سالن و تشویق‌های اغواکننده آنها بسیاری از تیم‌های قدرتمند را در مهاباد به زانو درآورد، تا مهاباد همواره به عنوان یکی از تیم‌های مدعی در این رقابت‌ها مطرح شود.
عمده‌ترین دلایل رشد و توسعه ورزش والیبال در مهاباد همانند فوتبال را باید در پیشینه تاریخی درخشان آن در چند دهه گذشته جستجو کرد، زمانیکه بزرگانی فوتبالی و والیبالی این شهرستان در عرصه‌های اصلی ورزش کشور صاحب نام و نشان بودند و بازیکنان این تیم با بهره گرفتن از تجربیات چندین ساله خود در لیگ‌های برتر، دسته یک و… و ارائه آن به نوجوانان و جوانان این شهرستان زمینه رشد و شکوفایی ورزش مهاباد فراهم کردند، به نحوی که هرچند سال یکبار با کوچکترین جرقه پای تیم‌های ورزشی این شهرستان به رقابت‌های کشوری باز می‌شود اما بدلیل عدم برنامه ریزی بلند مدت، مشکلات مالی و… با طی کردن روند صعودی کوتاه مدت ناگهان به قعر جدول و رده‌ههای پایینتر سقوط می‌کنند.
اگرچه موفقیت‌های کوتاه مدت شهرستان مهاباد ادامه‌دار نبود و نتوانست دوران اوج دهه‌های گذشته را زنده کند اما تلنگری را برای گرایش نونهالان و نوجوانان شهرستان ایجاد کرد که به سراغ والیبال بیایند و زیر نظر مربیان این شهر و هیاهوی تیم والیبال مهاباد رشد یابند. این امر تنها تلنگری برای رشد والیبال در مهاباد نبود بلکه سایر شهرهای همجوار و یا دور دست نیز از آن بی تأثیر نماندند و با سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و جدی بر روی این ورزش توانستند پله‌های ترقی را با سرعت بیشتری طی نمایند.
تیم والیبال مهاباد که چند سال گذشته علی‌رغم صعود نکردن به سوپر لیگ با کسب نتیجه‌های درخشان بارقه‌های امیدی در دل هوادارن این شهرستان و حتی شهرهای همجوار ایجاد کرده بود بدلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب، عدم حمایت مسوولان و اختلافات خسته کننده برخی مربیان و بزرگان این رشته در شهرستان این ورزش پرطرفدار را در سراشیبی سقوط قرار داد، به نحوی که نتایج کسب شده در چند سال گذشته با طی کردن یک نمودار رو به اوج حالت نزولی به خود گرفت و هرسال با کسب نتایج ضعیف‌تر نست به سال گذشته پیش بینی‌ها را به این رو سوق داد که این تیم در صورت عدم بازنگری کلی و اساسی بار دیگر نمی‌تواند در این رقابت‌ها حضور پیدا کند.
در نهایت قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ دسته یک والیبال کشور با شرکت ۱۹ تیم از سراسر کشور انجام شد و تیم والیبال مهاباد به دلیل ثبت‌نام نکردن در این مسابقات حضور نیافت و سرخوردگی شهروندان و بازیکنان جوان این شهرستان را بدنبال داشت، اما بار دیگر سوابق تاریخی و حضور در رقابت‌ها در چند سال گذشته، موجب شد برخی تیم‌های حاضر در سوپر لیگ و دسته یک جذب بازیکنان مهابادی و استفاده از توان آنها را در دستور کار خود قرار دهند.
علاوه بر پیوستن بازیکنان نوجوان مهابادی به تیم‌های دیگر، والیبال مهاباد با دارا بودن ملی‌پوش و ورزشکاران رده بالا که تجربه مسابقات در لیگ‌های بین المللی را هم دارند اگرچه نتوانسته به دوران اوج دهه های گذشته دست یابد اما وضعیت فعلی آن با چند سال گذشته قابل مقایسه نیست و می‌توان به ظهور تیمی قوی و تبدیل شدن دوباره آن به قطب والیبال در منطقه امیدوار بود.
عدم حضور مهاباد در مسابقات لیگ دسته یک اگرچه ناخوشاید است اما زمان زیادی برای یک برنامه‌ریزی منسجم و حرفه‌ای باقی مانده و بزرگان والیبال، مربیان، سرمایه گذاران و کسانیکه در والیبال شهرستان نقشی برعهده دارند می توانند با برگزاری چندین نشست اختلافات را حل کرده و نقشه راهی حرفه‌ای و بدور از تعصب را تدوین نمایند، تا در آینده‌ای نزدیک شاهد ظهور پرقدرت و با برنامه والیبال مهاباد در عرصه سوپر لیگ در رده‌های مختلف باشیم.