به گزارش واسنا به نقل از ایرنا،رییس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی بوکان در حاشیه آغاز این دوره از بازی‌ها به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مسابقات با حضور ۱۵۰ ورزشکار جوراب‌باز به مدت ۲ روز از سه شهر از جمله مهاباد، سقز و بوکان به صورت تک حذفی در حال برگزاری است.

ابراهیم نادری افزود: به تیم‌های اول تا سوم این دوره از مسابقات جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره که به نشان هفته وحدت مزین شده است، اهدا خواهد شد.

مسابقات بومی- محلی جورابین که به آن در اصطلاح‌ محلی «گوروا بازی» گفته می‌شود، از بازی‌های سنتی و تفریح‌های قدیمی مردم آذربایجان‌غربی و مناطق کردنشین این استان است؛ جورابین در چند سال گذشته در قالب مسابقه ورزشی در شهرهای این استان برگزار می‌شود.

این بازی نقش موثری در افزایش قدرت تصمیم‌گیری، ایجاد روحیه همکاری و درک اهمیت مشورت بازیگران دارد و بیشتر در مناطق روستایی و با استفاده از ‎ ۱۰لنگه جوراب بزرگ و یک تیله یا هرچیز گوی مانندی شبیه به آن برگزار می شود.

جورابین رایج‌ترین نوع بازی و سرگرمی جوانان و نوجوانان و حتی افراد بزرگسال مناطقی از کردستان است که بیشتر در شب‌های زمستان اجرا می‌شود.