به گزارش خبرگزاری واسنا به نقل از دورنا نیوز،شاید فوتبال، لقب ورزش اول جهان را برای خود یدک بکشد اما در کوچه پس کوچه‌های پایتخت فرهنگی آذربایجان، این والیبال است که حرف اول و آخر را می‌زند، مردم این شهر، والیبال را می‌فهمند و با آن زندگی می‌کنند و به جرات می‌توان گفت، والیبال در خون مردم اورمیه جاری است و «پایتخت والیبال آسیا» کمترین لقبی است که می‌توان به اورمیه داد.

والیبال اورمیه با وجود پیشینه درخشان و تقدیم نام‌های بزرگ برای این ورزش، هنوز به جز مقام قهرمانی جام کوروش در سال ۱۳۵۰ هیچ مقام قهرمانی دیگری نتوانسته است کسب کند و هواداران والیبال دوست این شهر سالهاست که در حسرت کسب جام طلایی و راهیابی به جام باشگاه های آسیا هستند که ورود شهرداری اورمیه و شخص محمد حضرتپور به این ورزش، گرچه مردم پایتخت والیبال آسیا را برای قهرمانی امیدوار کرده است اما هنوز به این مهم محقق نشده است.

باید اعتراف نمود که مدیریت، تیمداری و سرمربیگری و حتی بازی در شهری که هر کدام از مردم آن تحلیل‌گر والیبالند کار سختی است، چراکه کوچکترین اشتباه و تغییری دیده می‌شود و هر تصمیمی نیز زیر ذره‌بین است.

چند سال گذشته به دلیل کسب نتایج ضعیف از سوی تیم شهرداری اورمیه به عنوان نماینده والیبال اورمیه، این تیم تغییرات زیاد در مدیریت و کادرفنی به خود دیده است که آخرین تغییر در سمت مدیرعامل مربوط به تاریخ ۲۲ آبان ۹۷ می‌باشد، که به دلیل عدم کسب نتایج مورد انتظار، پیمان رضایی از طرف شهرداری در راس این تیم قرار گرفت؛ رضایی در شرایطی به عنوان مدیرعامل باشگاه شهرداری ارومیه منصوب شد که یک دوره مدیریتی را در سال ۹۲ در این باشگاه تجربه کرده بود.

با آغاز این فصل، تغییری در مدیریت باشگاه صورت نگرفت و تیم والیبال شهرداری اورمیه با جذب سرمربی و بازیکنان مطرح کشور، تمام تلاش خود را برای برآورده شدن آرزوی چندین ساله مردم اورمیه بکار گرفت اما شانس با این تیم یار نبوده و مصطفی کارخانه، سرمربی آن به دلیل کسالت با چند غیبت، مجبور شد تیم را ترک و جای خود را به سرمربی جوان، پیمان اکبری بدهد.

بعد از انتخاب پیمان اکبری به عنوان سرمربی این تیم، وی از اواخر هفته پیش بصورت رسمی مدیریت فنی تیم را برعهده گرفته و تمرینات زیر نظر وی آغاز شده است.

جهت اطلاع و انعکاس جزئیات قرارداد با این سرمربی جوان و اهداف پیش‌روی تیم و باشگاه شهرداری اورمیه، از پیمان رضایی، مدیرعامل باشگاه شهرداری اورمیه و پیمان اکبری، سرمربی تیم والیبال شهرداری اورمیه جهت حضور در دفتر پایگاه خبری- تحلیل دورنانیوز دعوت گردید که در ادامه مشروح گفتگوی این رسانه با پیمان رضایی منعکس می‌گردد:

قسمت اول:

مدیرعامل باشگاه شهرداری اورمیه درخصوص علت انتخاب سرمربی جدید و جزئیات قرارداد پیمان اکبری گفت: قبل از بازی مقابل مشهد، آقای مصطفی کارخانه به دلیل کسالت و وخامت حال خود، بستری شدند که ما به مدت دو هفته، منتظر نظر پزشک معالج ماندیم اما با توجه به اینکه پزشک معالج اصرار داشتند، آقای کارخانه باید برای چند ماه از میادین ورزشی و فضای استرس زا دور بمانند فلذا کمیته فنی باشگاه با توجه به نیازسنجی و وضعیت تیم، گزینه‌های بومی و غیربومی برای سمت سرمربیگیری را بررسی و از میان مربیان بومی، آقای وطن‌پرست را به دلیل حضور در باشگاه به عنوان مدیرفنی و اشرافیت به تیم شهرداری اورمیه و از میان مربیان غیربومی، آقایان محمدرضا تندروان به دلیل همراهی و حضورش در تیم به عنوان دستیار آقای کارخانه و پیمان اکبری به دلیل رزومه درخشان خود به عنوان گزینه‌های موردنظرانتخاب شدند. از طرف دیگر با توجه به اینکه تیم شهرداری چند سال گذشته نتوانسته است نتایج خوبی کسب کند، هدف ما که رسیدن به پلی آف و سکو بوده و تیم خود را از اول فصل با همین هدف بسته بودیم اما با توجه به عدم حضور بازیکنان کلیدی مانند محمد موسوی به دلیل حضور در لهستان و جواد کریمی به دلیل حضور در پیکان و مصدومیت آقای قائمی، تیم با فراز و نشیب‌هایی همراه شده و تیم از ۷ بازی خود ۴ برد و ۳ باخت کسب کرد که بعد از خروج آقای کارخانه، مذاکراتی با هر سه گزینه صورت گرفت در نهایت با نظر کمیته فنی باشگاه، آقای شهردار و اعضای شورا شهر و مجموعه باشگاه، آقای پیمان اکبری به عنوان سرمربی جدید باشگاه انتخاب شدند که تا پایان این فصل در خدمت آقای اکبری بوده و انشالله با کسب نتایج خوب، بتوانیم برای سال‌های آینده نیز در خدمت ایشان باشیم.

قسمت دوم:

پیمان رضایی در پاسخ به دلیل تغییر متعدد سرمربیان و نبود ثبات در کادر فنی تیم، گفت: به نظر شخص بنده، باید ثبات مدیریتی در باشگاه حاکم باشد و سرمربی نیز به عنوان فرمانده تیم از این امر مستثنی نیست، در خصوص تغییر سرمربیان، بنده در طول یکسال گذشته که به عنوان مدیرعامل باشگاه حضور داشتم، می‌توانم پاسخگو باشم؛ قبل از حضور من در باشگاه، نام جاوید محسنی‌نیا به عنوان خروجی قرار گرفته بود لذا ما از آقای ناصر شهنازی دعوت به همکاری کردیم که ایشان نیز به دلیل کسب نتایج ضعیف، خود تصمیم به قطع همکاری گرفتند فلذا آقای رسول بنایی تا پایان فصل مسئولیت تیم را به عهده گرفتند. امسال نیز کمیته فنی باشگاه از میان سرمربیان بومی، آقایان جهانگیر سیدعباسی و وطن‌پرست و از میان سرمربیان غیربومی آقایان کارخانه، اکبری، عطایی و محمدی‌راد را به عنوان کاندیداهای باشگاه مدنظر داشت که آقای کارخانه انتخاب شدند و ایشان نیز به دلیل کسالت مجبور به ترک تیم شدند‌.

وی ادامه داد: بطور کلی به نظر بنده باید ثبات مدیریتی در تیم حاکم باشد و از طرفی هواداران و رسانه‌ها نیز باید صبور باشند چراکه برخی تیم‌ها حتی با ۱۲، ۱۳ و یا ۱۴ باخت به مقام قهرمانی و یا فینال رسیده‌اند. باید از این تیم که متعلق به شهر اورمیه هست، حمایت کنیم. البته باید بدانیم که هواداران تیم شهرداری اورمیه، لحظه به لحظه بازی‌های تیم را تحلیل می‌کنند و از طرفی ما امسال لیگ ملت‌های والیبال جهان را داشتیم که بحث والیبال در اورمیه را به حد اعلا رسانده است فلذا میزان مطالبه هوادار و مسئولان از تیم شهرداری به عنوان نماینده والیبال استان افزایش یافته است که باید با همکاری و همدلی و با توجه به ترمیم تیم، بتوانیم به آرزوی دیرینه مردم اورمیه که کسب قهرمانی است، دست پیدا کنیم.

مدیرعامل باشگاه شهرداری اورمیه درخصوص دخالت افرادی خارج از باشگاه در موضوعات مدیریتی و تصمیمات باشگاه نیز اظهار داشت: بنده از گذشته خبر ندارم اما در زمان مدیریت بنده، این موضوع به حداقل رسیده است، ما امسال در باشگاه ساختاری تعریف کرده‌‌ و سیستم اداری و کمیته فنی ایجاد شده است که تمام تصمیمات باشگاه، خروجی کمیته فنی می‌باشد و هیچگونه دخالتی نبوده و تنها حمایت صورت می‌گیرد. بنابه اعتراف بازیکنان، امکانات تیم به دلیل سنگ تمام گذاشتن باشگاه شهرداری، از نظر سخت‌افزاری و بدنسازی و پشتیبانی در حد اعلا می‌باشد و سالن ۶۰۰۰ نفری اورمیه نیز سالنی منحصربفرد در کشور می‌باشد.

رضایی در توضیح برنامه‌های باشگاه برای تکریم هواداران گفت: ما به کانون هوادار اعتقاد قلبی داشته و برای این موضوع برنامه‌ر‌یزی‌هایی داشتیم و از تمام کسانی که قادر به فعال‌سازی و فعالیت در کانون هواداران هستند، دعوت به همکاری می‌کنیم؛ چرا که این تیم متعلق به هواداران بوده و تکریم هوادار نیز جزو وظایف ذاتی ماست و از ایده‌های جدید برای کانون هواداران حمایت می‌کنیم.

رئیس هیات والیبال اورمیه در خصوص جزئیات پرونده لیوبومیر تراویسا و پسرش دراگان و محکوم شدن باشگاه شهرداری اورمیه از سوی فدراسیون جهانی والیبال گفت: بحث پرونده تراویسا و همچنین پسرش و دو بازیکن دیگر، مربوط به سال ۹۵ بوده که آنان بنابه دلایلی تیم را ترک کردند و تا امسال پیگیری مناسبی از لحاظ حقوقی و بین‌المللی از سوی باشگاه انجام نگرفته بود و قبل از زمان حضور بنده، احکام از طرف FIVB صادره شده بود که ما با یک وکیل بین‌المللی رایزنی‌هایی انجام داده و جلسانی با آقای داورزنی داشته و امیدواریم با توجه به ارتباطات آقای داورزنی در FIVB، تلاش داریم این موضوع را با توافق و رایزنی حل و فصل کنیم. اما با توجه به افزایش قیمت ارز، رقم محکومی، یک رقم هنگفتی است که تلاش داریم توافقی صورت گیرد.

رضایی در خصوص علت عدم پوشش کافی اخبار باشگاه نیز گفت: ما تا یک ماه پیش، مسئول روابط عمومی نداشتیم اما با حضور آقای حامد عطایی به عنوان مدیر روابط عمومی باشگاه، اخبار باشگاه لحظه به لحظه منتشر می‌شود.