به گزارش خبرگزاری واسنا،برای این فصل از لیگ برتر والیبال، مدیریت باشگاه شهرداری اورمیه با جذب بازیکنان و سرمربی مطرح کشور، تصمیم گرفت تیم والیبال خود را برای قهرمانی ببندد تا رویای نیم قرن هواداران والیبال این شهر را به حقیقت برسد. آقای مصطفی کارخانه با کسوت سرمربی در پایتخت والیبال آسیا حاضر شد اما شانس با این سرمربی و تیمش یار نبوده و کارخانه به دلیل کسالت و با چند غیبت مجبور شد تیم را ترک کند.

با جدایی کارخانه، مدیران شهرداری اورمیه، برای تحقق هدف خود، از میان سرمربیان مطرح کشور، اقدام به حذب پیمان اکبری، سرمربی جوان که سابقه قهرمانی به همراه پیکان مربیگری در تیم ملی را داشت، نمودند.

پیمان اکبری (متولد ۱ آبان ۱۳۵۶ در هرسین در استان کرمانشاه) از ۱۲ سالگی بازی والیبال را در مسابقات آموزشگاهی آغاز نموده و بازی باشگاهی را نیز از باشگاه بانک تجارت کرمانشاه شروع کرد.

اکبری در سال ۱۳۷۳ برای نخستین بار به تیم ملی جوانان ایران دعوت شده و در سال ۱۳۷۶ نیز به تیم ملی بزرگسالان راه یافت و به مدت ۱۱ سال متوالی و ثبت رکوردی جالب برای تیم ملی والیبال ایران تلاش نمود.

او با حضور گاییچ در راس تیم ملی ایران میدان را برای جوانترها خالی نمود و با تجربه از بازی‌های ملی تصمیم گرفت در رده باشگاهی فعالیت نماید. در سال ۱۳۸۹ پس از کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر در جایگاه کاپیتان پیکان تهران راهی جام باشگاه‌های آسیا در کشور چین گردید که در پایان این مسابقات موفق گردید به عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا انتخاب گردد.

پس از پایان این مسابقات، پیمان اکبری سرمربی پیکان تهران شد و در همان سال اول مربیگری قهرمانی لیگ برتر والیبال (۱۳۸۹–۹۰)، قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا ۲۰۱۱ اندونزی و کسب عنوان پرافتخار سومی باشگاه‌های جهان را از آن خود کرد.

او در رده سرمربیگری تیم ملی ب (امید) ایران، دو عنوان قهرمانی در مسابقات آسیای میانه (هند) و جام شیخ راشد (امارات) را کسب نمود.

این سرمربی پرافتخار،  دارای تحصیلات کارشناسی ارشد تربیت‌بدنی بوده و  بالاترین مدرک بین‌المللی مربیگری از فدراسیون جهانی والیبال را در کارنامه دارد.

کاپیتان تیم ملی به مدت ۷ سال، سرمربی تیم پیکان تهران  از سال ۸۹ تا ۹۵ و کسب عناوین دو طلا، دو نقره  و دو برنز به همراه این تیم، کسب مقام پنجمی المپیک دانشجویان جهان به عنوان سرمربی، نائب قهرمانی باشگاه‌های آسیا در چین تایپه به عنوان سرمربی در سال ۲۰۱۴، مقام پنجم امیدهای جهان در برزیل به عنوان سرمربی در سال ۲۰۱۳، قهرمانی باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۱ به عنوان سرمربی، کسب مقام سوم باشگاه‌های جهان به عنوان سرمربی در سال ۲۰۱۰، کسب مقام نائب قهرمانی بازی‌های آسیایی به عنوان کاپیتان، قهرمانی کشورهای اسلامی به عنوان کاپیتان، نائب قهرمانی بازی‌های غرب آسیا به عنوان کاپیتان از دیگر افتخارات این سرمربی می‌باشد.

جهت اطلاع و انعکاس اهداف و برنامه‌های پیش‌روی این سرمربی؛ وی به همراه پیمان رضایی، مدیرعامل باشگاه شهرداری اورمیه، در دفتر پایگاه خبری – تحلیلی دورنانیوز حضور یافتند که مشروح گفتگوی ما با این سرمربی بدین صورت است:

سرمربی تیم والیبال شهرداری اورمیه در خصوص احساس خود از حضور در پایتخت فرهنگی آذربایجان و پایتخت والیبال آسیا گفت: به دلیل اینکه از سال ۷۰ به همراه تیم‌های متعددی در اورمیه والیبال بازی کرده‌ام، یک حس قلبی قوی نسبت به اورمیه  داشته و دارم، این شهر مردم خوبی داشته و حس خوبی به بنده می‌دهند؛ خوشحالم  که مردم اورمیه، در سطح شهر بنده را شناخته و احترام می‌گذارند و وظیفه خود می‌دانم به مردم این شهر احترام گذاشته و انشالله بتوانم کمکی برای والیبال این شهر داشته باشم.

اعتبار والیبال اورمیه بازخواهد گشت

پیمان اکبری در توضیح اهداف خود به عنوان سرمربی تیم شهرداری اورمیه گفت: همانطور که آقای رضایی در بخشی از صحبت‌های خود به اعتبار والیبال در این شهر اشاره کردند، به دلیل برخی مشکلات چند سال گذشته، این اعتبار مقداری خدشه‌دار شده است. اما اخیرا به دلیل مدیریت آقای شهردار و آقای رضایی و شورای شهر و زحمات آنان، به نظر من قسمت زیادی از آن اعتبار، امسال باز خواهد گشت و دوباره بازیکنان دوست دارند برای این شهر والیبال بازی کنند؛ امسال باشگاه شهرداری اورمیه یک هدفی برای خود تعریف کرده که جزو تیم‌های مدعی باشد و برنامه‌ریزی خوبی نیز در این راستا داشته‌اند؛ آقای کارخانه که مربی بنده نیز بوده‌اند، زحمت زیادی برای این تیم کشیده اما متاسفانه شرایط به خوبی پیش نرفته و برخی بازیکنان موردنظر جذب نشدند و در مجموع تلاش ما این خواهد بود که نقاط ضعف تیم را پوشش داده و بازیکنان مورد نیاز را جذب کنیم تا بتوانیم با قرارگیری در جمع مدعیان، به هدف موردنظر باشگاه دست یابیم و نماینده و دلگرمی خوبی برای مردم و مسئولان این شهر باشیم.

وی افزود: این شهر هواداران خوبی دارند که باید صبور باشند چراکه ورزش برد و باخت داره و مهم این است که تیم‌ها به چه جایگاهی دست یابند و خواهشمندم ضمن صبور بودن، حمایت کافی از تیم داشته باشند، این تیم به نظر بنده خودباوری خود را از دست داده است و با بررسی بازی‌های تیم شاهدیم که بازیکنان اعتماد به نفس کافی را ندارند. تیمی که اعتماد به نفس کافی نداشته باشد با هر قدرتی، به نتیجه مطلوب دست پیدا نخواهد کرد. اتفاق خاصی برای این تیم نیافتاده است و تنها سه باخت داشته و این درحالی است که سال گذشته تیم ما یعنی سایپا با ۱۴ باخت به فینال رسید. فلذا لیگی که پلی‌آف دارد، ۳ باخت چیزی نیست و تنها باید از این به بعد با تمام قدرت تلاش کنیم و این به معنی برد تمام بازی‌ها نیست بلکه مهم درس از باخت‌ها و جنگیدن برای هدف باشگاه و قرارگیری در تیم‌های صدر جدول است. هیچ چیزی دور از دسترس نیست ولی رسیدن به نتیجه مطلوب، فاکتورهای خاصی دارد که باید فراهم شود.

سرمربی جدید تیم شهرداری اورمیه در خصوص نبود مشکلات مالی در باشگاه نیز گفت: همه باشگاه‌ها همیشه مشکلاتی دارند و حتی برخی باشگاه‌ها تنها ۱۰ درصد دستمزدها را پرداخت کرده‌اند اما بازیکنان مطمئنند قطعا به دستمزد خود خواهند رسید، شاید سال‌های گذشته مشکلاتی در پرداخت دستمزد بازیکنان شهرداری اورمیه وجود داشت که امسال اتفاق خوبی که افتاده و آقای رضایی و مجموعه مدیریت آن، با برنامه رزی خوب خود اعتبار را برای والیبال شهر اورمیه بازگردانده‌اند.

چند بازیکن جذب خواهیم کرد

اکبری در توضیح برنامه خود برای جذب بازیکنان جدید گفت: قطعا برنامه‌ای برای جذب یک پاسور خوب داریم، آقای قائمی آسیب دیده‌اند که خوشبختانه آقای فیاضی جذب شده است و امیدواریم آقای قائمی نیز در مراحل پایانی به ترکیب تیم برگردند چرا که بنابه پیگیری پرونده پزشکی ایشان، تا یک ماه و نیم دیگر به تیم اضافه خواهد شد، تنها مشکل ما دو بازی عقب افتاده مقابل شهرداری یزد و سپاهان  است که نمی‌توانیم بازیکنان جذب شده را استفاده کنیم و نگرانی بنده برای چند بازیکن مصدوم دیگر است که این موضوع دست ما را برای دو بازی عقب افتاده بسته ولی از هفته سوم با اضافه شدن بازیکنان جدید، شرایطمان بهتر خواهد شد.

 

وی در پاسخ به اینکه «آیا تیم در پست دریافت قدرتی ترافیک دارد؟» گفت: در پست دریافت قدرتی، ترافیک سنگین نداریم، آقایان زرینی، قائمی، کریمی، فیاضی و خداپرستی در این پست هستند که آقای قائمی و کریمی مصدوم بوده و از فیاضی نیز دو  هفته اول نمی‌توانیم استفاده کنیم و در اصل ما دو دریافت کننده داریم و اگر هر ۵ نفر آماده بازی باشند من به بازیکنان نیز اعلام کرده‌ام از ضعیف‌ترین بازیکن تا قوی‌ترین آنان، به نحو احسن استفاده خواهیم کرد و نباید کسی خود را ذخیره ببیند؛ من اعتقادی به ۶ نفر ندارم چرا که ما تا پلی‌آف ۱۷ بازی رفت و برگشت داریم و دوست دارم برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی، از همه آنان استفاده کنم. ممکن است از میان بازیکنانی که نتوانند برای تیم کمک کنند، بصورت دوستانه خروجی داشته باشیم.

پیمان اکبری در خصوص احساس خود از فینال خونین بین تیم شهرداری اورمیه و پیکان تهران که وی توانست با تیم پیکان قهرمان لیگ شده و تماشاگران اورمیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، گفت:  من فردی حرفه‌ای هستم، امسال اورمیه، پارسال سایپا و ۱۷ سال باشگاه پیکان بودم و پیراهن هر باشگاهی را که بپوشم به آن تعصب داشته و تمام تلاشم را برای موفقیت آن باشگاه بکار می‌گیرم و آن بازی که شما آن را «فینال خونین» می‌نامید من اعتقادی به آن ندارم؛ ما در آن روز، بازی باخته را بردیم و با دو تعویض، به نحو احسن از موقعیت‌ها استفاده کردیم اما تیم اورمیه نتوانست از شرایط خوب خود را حفظ کند و در خصوص اتفاقات بعد بازی من به نوبه خود متاسفم، چراکه آن اتفاقات، صحنه‌های دردناک و ناراحت کننده‌ای بودند و امیدوارم برای هیچ تیمی تکرار نشود چرا که ورزش برای شادابی و سلامتی، دوستی و اتحاد بوده و در مرحله دوم برای رقابت می‌باشد.

سرمربی جدید والیبال شهرداری اورمیه در پاسخ به اینکه «آیا اورمیه امسال قهرمان خواهد شد؟»، بیان داشت:  بنده انگیزه خیلی زیادی در بحث سرمربیگری داشته و با توجه به شرایط اورمیه که همه منتظر قهرمانی هستند، تمام تلاش خود را برای این تیم به جایگاه واقعی خود برسد.

هواداران باید صبور باشند

اکبری در خصوص انتظار خود از هواداران در مقابل انتظار قهرمانی آنان گفت: امیدوارم هواداران در روزهای سخت، حامی تیم باشند، انتظار ما صبور بودن تماشاگران و تلاش کافی از سوی بازیکنان است و اگر روزی نیز فشار تماشاگر وجود داشته باشد، باز نباید تاثیر منفی بر تلاش بازیکنان داشته باشد. در مجموع تماشاگران اورمیه‌ای همواره حامی تیم خود در تمام شهرها بوده و امیدواریم با حمایت هواداران و برنامه‌ریزی آقای رضایی، خواست هواداران و مسئولین و حتی خود من برآورده شود. من اعتقاد دارم باید تیم من جزو مدعیان باشد و به همین دلیل چند باشگاه، به بنده پیشنهادهایی داده بودند اما به دلیل قولی که به آقای رضایی برای حضور در اورمیه داده بودم، به آنان جواب رد دادم و انگیزه حضور در جمع مدعیان به همراه تیم شهرداری اورمیه را دارم.

وی در پاسخ به دلیل عدم کسب نتایج از سوی باشگاه شهرداری اورمیه در طول چند سال گذشته، گفت: چیزی که ما می‌بینیم بیرون از تیم بوده و این سوال را کسانی که در داخل تیم بودند، می‌توانند پاسخ دهند و بنده تازه به این تیم آمده‌ام و اگر در آینده اتفاقی افتاد شاید بتوانم به این سوال بهتر پاسخ دهم.

سرمربی شهرداری اورمیه در خصوص فشار عوامل بیرونی در انتخاب بازیکن و کادر فنی، گفت: من به همه احترام می‌گذارم اما تصمیمات فنی را خودم می‌گیرم چرا که برای نتایج باید بنده پاسخگو باشم پس بنده به نظر تماشاگر، مدیریت، پیشکسوت احترام گذاشته ولی خود هر تصمیمی که به تیم کمک می‌کند، آن را انجام می‌دهم.

پیمان اکبری در پایان گفت: این شهر آدم‌های بزرگی از جمله آقایان یدالله کارگرپیشه، پرتوی، وطن‌پرست، پناهی و ساداتی را برای والیبال کشور معرفی کرده است که خیلی از آنان مربی بنده بوده‌اند که همیشه به آنان احترام گذاشته‌ام و در راس آنان آقای کارگرپیشه بزرگ ما هستند و امیدوارم با کمک این پیشکسوتان لحظات خوبی برای مردم این شهر ایجاد کنیم.